اشتراک گذاری

۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک

حافظه SSD وسیله ذخیره اطلاعات و مخفف عبارت Solid state disk، منبع ذخیره سازی یا هاردی است که از نیمه رساناهای حالت جامد تشکیل شده است. عملکرد حافظه SSD  همانند هارد دیسک (HDD) اما سریعتر است. در ادامه به ۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک اشاره می کنیم.

تفاوت اصلی حافظه SSD  با هارد دیسک این است که هارد دیسک الکترومکانیکی است، اما SSD الکترونیکی. منظور از الکترومکانیکی این است که هارد دیسک اجزاء و قطعات متحرک دارد و دارای صفحات مغناطیسی است که به دور محور خود میچرخند و اطلاعات بر روی آن صفحات ذخیره می شود.

بدیهی است که  زمانی طول می کشد تا این دیسک ها بچرخند و در موقعیت مناسب برای خواندن یا نوشتن قرار گیرند. این در حالی است کهSSD  ها هیچگونه قطعه متحرکی ندارد و اطلاعات را بر روی میکروچیپ ها ذخیره می کنند، مانند فلش دیسک های USB اما بسیار سریعتر. ساختار SSD ها بر پایه NAND   است.

SSD ها می توانند بلافاصله شروع به نوشتن یا خواندن اطلاعات کنند، زیرا نیازی به زمان برای جابجایی قطعات متحرک ندارند؛ پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که SSD ها زمان تاخیر را به حداقل می رسانند؛ گرمای کمتری تولید می کنند؛ در نتیجه مصرف انرژی کمتری دارند و سبکتر هم هستند. قیمت بالا تنها عیب حافظه ها و هارد های SSD است. در ادامه ۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک را بررسی می کنیم؛

۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک

ساختار حافظه SSD

 • کش یا بافر
 • حافظه ذخیره اطلاعات
 • کنترلر

۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک

 • حافظه SSD در برابر میدان مغناطیسی آسیب نمی بیند
 • حافظه SSD مصرف انرژی بسیار بسیار کمتری از هارد دیسک دارد. به طوری که مصرف انرژی هارد دیسک در حدود ۳ تا ۴ برابر بیشتر از انرژی SSD مشابه خود است؛ با استفاده از حافظه SSD به جای هارد دیسک در نوت بوک و دستگاه های مشابه باتری دستگاه دیرتر خالی خواهد شد
 • حافظه SSD قابلیت حمل ساده و سهل دارد
 • حافظه SSD استاد چند کاره است و به راحتی چندین برنامه را همزمان اجرا می کند
 • حافظه SSD گرمای بسیار کمتری تولید می کند
 • حافظه SSD بلافاصله اقدام به خواندن و نوشتن داده می کند
 • حافظه SSD نیازی به زمان برای چرخش دیسک ندارد
 • حافظه SSD سرعتی در حدود دو برابر هارد دیسک اقدام به نوشتن و خواندن اطلاعات می کند.
 • حافظه SSD نیازی به Defragment شدن ندارد؛ به این معنی که تغییری در سرعت حافظه SSD  به وجود نمی آید
 • حافظه SSD بسیار کمتر در معرض خراب شدن در اثر سقوط و ضربه است، زیرا قطعه متحرک ندارد

معایب حافظه SSD نسبت به هارددیسک

پس از بررسی۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک بد نیست کمی درباره معایب این قطعه نیز بدانید:

 • حافظه SSD قابلیت Encryption یا همان رمزنگاری اطلاعات را ندارد؛ البته این مشکل فراگیر نیست و مربوط به همه حافظه های SSD نیست
 • حافظه SSD قابلیت Overwrite ندارد، زیرا حافظه نوع Flash NAND MLC Memory استفاده می کند و این نوع حافظه قابلیت بازنویسی اطلاعات در موقعیت خود را ندارد و تنها اطلاعات را در باک جدید نوشته یا روی اطلاعات دیگر بازنویسی می کند
 • حافظه SSD قیمت بالایی دارند و حدود ۱۰ برابر گرانتر از هارد دیسک متناظر در ظرفیت های رایج است
 • حافظه SSD پس از رمزنگاری، اطلاعات اولیه همچنان قابل دسترسی هستند و لازم است پس از رمزنگاری با استفاده از نرم افزار یا قابلیت کنترلر SSD اطلاعات اولیه را به صورتی امن از بین ببرید
 • اگر در حافظه SSD نیاز مبرم به رمزنگاری امن اطلاعات دارید، حتما SSD با قابلیت Erase Secure تهیه کنید

دلایل استفاده از هارد دیسک

نیاز به  Boot شدن و راه اندازی سریع سیستم، جستجوی سریع فایل‌ها، اجرای سریع برنامه‌ها و مصرف کمتر همگی از مزایای درایوهای سخت جامد هستند.  با خواندن این مطلب کوتاه شما متوجه خواهید شد تفاوت SSD نسبت به هارددیسک ها را و که چرا آنها در جایی که هارد دیسک‌ها نام خود را از آن گرفته‌اند، به بهترین گزینه تبدیل شده‌اند…

با استفاده ازسرعت و قدرت  SSD در زمان کار خود صرفه‌جویی کرده و زودتر دفتر خود را ترک کنید.

 • ۵۰درصد صرفه جویی در زمان:

کارهای روتین و تکراری نباید مانعی برای انجام کارهای دیگر شما باشد. درایوهای سخت جامد می‌توانند زمان انجام کارهای ساده‌ای نظیر جستجوی ویروس‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

 • صرفه جوئی در انرژی:

  SSD ها انرژی کمتری نسبت به هاردیسک‌ها مصرف می‌کنند و می‌توانند تا ۳۰ دقیقه بر عمر باطری شما اضافه کنند .

 • استاد چند کاره:

  SSD ها به راحتی چندین برنامه را به طور همزمان اجرا می‎کنند. شما می‌توانید برش عکس‎های خود را به همراه بارگزاری نقشه‌های یک بازی به طور همزمان تا ۳ برابر سریع‌تر از هارددیسک ها انجام دهید.

 • کاهش در زمان ویرایش فایلهای تصویری:

  فایل‌‌ها ویدئویی و کلیپ‎های تصویری خود تا ۳۰ درصد سریعتر از هاردیسکها ویرایش کنید.  با استفاده از SSD می‌توانید پروژه خود را سریعا ویرایش کرده و پروژه بعدی را شروع کنید .

 • قابلیت حمل:

  اگر لازم است که فایل‌های خود را به خارج از خانه یا محیط کار حمل کنید، SSD ها بهترین گزینه هستند زیرا آنها در برابر صدمات ناشی از ضربه، گرما و لرزش بسیار مقاوم‌ترند.

 • راه اندازی سریع:

  وقتی به SSD می‌گویید “حرکت” یعنی با سرعت بسیار بالا شروع کن و بعد از روشن شدن سیستم شما در کمتر از ۱۵ آماده است.

 • صرفه‌جویی در زمان جستجوی فایل‌ها:

  آیا آخرین باری که در دیسک سخت خود ( هارددیسک ) به دنبال ایمیلی می‌گشتید به خاطر دارید؟ اکنون با خودتان زمان جستجو را ۸ برابر سریع‌ترکنید، این قابلیت SSD است.

 • انتقال فایل‌ها در یک سوم زمان:

  با این قابلیت ، فایل های خودتان را سریع‌‌تر کپی و جابجا خواهید کرد.

 • شروع برنامه‌ها فقط در چند ثانیه:

  آیا تنها ۱۰ ثانیه برای ویرایش فایل‌تان قبل از ملاقات با یک مراجعه کننده زمان دارید؟درایوهای سخت جامد می‌توانند برنامه‌هایی مانند فتوشاپ و پاورپوینت را ۲ برابر سریعتر از هارددیسک‌ها اجرا کنند.

 • کامپایل برنامه ها تا دوبرابر سریعتر:

  اگرچه  برنامه نویسان تمام روز خود را پشت سیستم می‌گذرانند، اما این به این معنی نیست که آنها از سرعت کم سیستم در امان هستند. آنها می توانند با استفاده از SSD سرعت کامپایل برنامه‌های خود را تا دو برابر سریع‌تر از هاردیسکها انجام دهند.

تعمیرات هارد توشیبا

در نمایندگی هارد توشیبا می توانید همه مشکلات مربوط به هارد توشیبا از جمله بد سکتور گرفتن هارد، نقص و ایرادات فریموری، خرابی هدها، اسپیندل، سوختن یا خرابی برد هارد، عدم شناسایی و دیتکت شدن هارد، کند شدن هارد و… را با امنیت و کیفیت بالا رفع کنید. در این نمایندگی همه امکانات لازم برای برطرف سازی مشکلات هارد توشیبا فراهم است.

تعمیرکاران در واحد اختصاصی تعمیرات هارد توشیبا می توانند با استفاده از دستگاه های مدرن و پیشرفته خدمات مربوط به بازیابی و ریکاوری هارد توشیبا را با امنیت بالا و حداکثر شانس بازیابی ارائه دهند.

تعمیرات توشیبا

واحد تعمیرات توشیبا با بهره مندی از مدرن ترین تجهیزات توانسته است در ارائه ی خدمات برترین باشد. کادر فنی این واحد با گذراندن دوره های متعدد توانسته اند تمام علوم مرتبط با تعمیر تولیدات کمپانی توشیبا را فرا بگیرند.دسترسی این واحد به مدرن ترین ابزارآلات تعمیرات سبب شده تا فرآیند تعمیرات با سرعت بیشتری همراه باشد.

بنابراین تعمیرات در این مرکز توسط کارشناسان مجرب انجام می شود. تعویض قطعات معیوب دستگاه های توشیبا نیز از تخصصی ترین خدماتی است که در این بخش انجام می شود. لازم به ذکر است که قطعات استفاده شده در واحد تعمیرات دارای گارانتی اصالت کالا می باشند.

نمایندگی توشیبا

نمایندگی توشیبا درگاه امن و مورد اطمینانی است که به راحتی می تواند همه خدمات فروش و پس از فروش حوزه کمپانی توشیبا را پشتیبانی و حمایت کند. در این نمایندگی امکانات و تسهیلات بسیار گسترده ای وجود دارد که هر کدام بخشی از نیاز های کاربران را برطرف می سازد.

در نمایندگی توشیبا در نخستین مرحله می توانید با استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان و تخصصی انتخابی خوب و بیهنه داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این امکانات و تسهیلات تماس بگیرید و جزئیات بیشتر را جویا شوید.

برای دسترسی به  دیگر مطالب سایت در زمینه اخبار، مقالات، سوالات متداول و محصولات به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

محصولات توشیبااطلاعات بیشتر »
سوالات متداول توشیبااطلاعات بیشتر »
اخبار توشیبااطلاعات بیشتر »
مقالات توشیبااطلاعات بیشتر »
Rate this post