جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی خط می اندازد؟

در این مقاله، دلایل و راهکارهای خط انداختن دستگاه کپی را بررسی می کنیم. مشکلی که بسیاری از کاربران با آن مواجه می شوند و معمولا به سادگی می توان آن را حل کرد. خط انداختن فتوکپی به این معناست که خطوط غیر عادی روی برگه های کپی شده ایجاد می شوند. این خطوط گاهی به حدی زیاد هستند که خواندن محتوا مشکل شده و عملا مانع از استفاده از برگه می شوند.  در ادامه، دلایل خط انداختن دستگاه کپی توشیبا را معرفی می کنیم.

همچنین راهکارهایی را برای حل این ایراد پیشنهاد می دهیم تا راحت تر بتوانید خطوط دستگاه کپی را از بین ببرید. دلایل و روش هایی که مطرح می شوند، منحصر به یک برند خاص نبوده و در مورد تمامی دستگاه های کپی قابل استفاده هستند. برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه هم می توانید از تکنسین های تعمیر دستگاه کپی در نمایندگی توشیبا مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

خط انداختن دستگاه کپی توشیبا

دلایل خط انداختن دستگاه کپی توشیبا

خط انداختن پرینتر و دستگاه کپی، دلایل مختلفی دارد. معمولا ایراد از قطعاتی است که با چاپ دستگاه در ارتباط هستند. البته نباید از خط و خطوطی که روی سند اصلی وجود دارند، غافل شوید. آلودگی شیشه هم می تواند باعث خط افتادن روی برگه شود.

کاغذ در مسیر چاپ از زیر این شیشه عبور می کند و اگر آلوده بوده یا لکه داشته باشد، آن را به برگه منتقل می کند. چنانچه شیشه هم در این شرایط تمیز بود، پس احتمالا کارتریج مشکل دارد. حتی آلودگی درام هم می تواند باعث خط انداختن دستگاه کپی شود. در نهایت اگر داکتر بلید یا فیوزینگ درست کار نکنند، ممکن است خطوط غیر عادی روی کاغذ ببینید.

راهکارهای رفع مشکل خط انداختن فتوکپی

پاکسازی اسلایدشو

دستگاه های کپی، بخشی به نام اسلایدشو دارند که اجزای مختلف آنها را تمیز می کند. آلودگی این قطعه می تواند باعث خط انداختن دستگاه کپی شود. بنابراین تمیز کردن اسلاید شو می تواند مشکل را حل کند. هنگام تمیز کردن این قطعه بد نیست سینی کاغذ را هم گردگیری کنید.

بیشتر بخوانید: چرا دستگاه کپی صدا می دهد؟

تمیز کردن شیشه

تمیز کردن شیشه، کار دیگری است که برای رفع مشکل خط انداختن دستگاه کپی انجام می شود. البته اگر خودتان این کار را می کنید، به هیچ عنوان از مواد شیمیایی یا شوینده هایی مثل استون، بنزین، آمونیاک، اتیل الکل یا کربن تتراکلرید استفاده نکنید.  این مواد، به شدت به شیشه آسیب می زنند و بهتر است از آنها استفاده نشود. همچنین توصیه می شود که مایع پاک ‌کننده را به طور مستقیم به شیشه نپاشید؛

این کار موجب نفوذ رطوبت به داخل دستگاه شده و به تبع آن، مشکلات جدی تری برای دستگاه فتوکپی ایجاد خواهد شد. برای تمیز کردن شیشه و رفع مشکل خط انداختن کپی به صورت کامل، بهتر است از یک دستمال نرم مرطوب شده با آب، شیشه پاک‌ کن غیرساینده یا تمیز کننده لنز عینک استفاده کنید. البته اگر تجربه باز کردن دستگاه کپی را ندارید و با بخش های مختلف آن آشنا نیستید، بهتر است پاکسازی آن را به یک تعمیرکار باتجربه محول کنید.

تمیز کردن لکه تونر

گاهی بر اثر خرابی کارتریج، تونر به بیرون نشت پیدا می کند و این مسئله، باعث آلودگی شیشه می شود. در این صورت، ممکن است خطوط یا لکه هایی در شیشه ایجاد شوند. در نتیجه شیشه آلوده شده و برگه ها با خطوط اضافه چاپ می شوند. ضمن رعایت نکاتی که در بخش قبل ذکر کردیم، لکه های تونر موجود روی شیشه را تمیز کنید تا مشکل برطرف شود. بهتر است هنگام شارژ کارتریج، آن را کاملا تخلیه کنید تا تونر اضافه در این بخش باقی نماند.

بیشتر بخوانید: آموزش ریست کردن دستگاه کپی توشیبا
Rate this post