جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی صدا می دهد؟

صدای دستگاه کپی تا حدی عادی است؛ اما اگر این صدا از حد مشخصی بیشتر شده و دائمی باشد، باید مشنأ آن را شناسایی و برطرف کرد. معمولا صدا دادن دستگاه کپی، نشان دهنده بروز مشکل در قطعات این دستگاه و آسیب دیدگی آنهاست. با این حال دستگاه های قدیمی و فرسوده هم معمولا هنگام کار صداهایی ایجاد می کنند که بعضا غیر عادی بوده و کاربر را با مشکل مواجه میسازند.

در این مقاله، دلایل صدای دستگاه کپی توشیبا را بررسی کرده و راهکارهای رفع این ایراد را نیز معرفی می کنیم. اگر روش های ذکر شده را اجرا کردید و همچنان مشکل حل نشد، می توانید برای عیب یابی و رفع صدای فتوکپی خود از همکاران ما در مرکز تعمیرات کپی نمایندگی توشیبا کمک بگیرید.

صدای دستگاه کپی

صدای دستگاه کپی به دلیل تمام شدن تونر

اولین و مهم ترین دلیل صدا دادن دستگاه فتوکپی توشیبا و سایر برندها تمام شدن تونر است. درواقع وقتی حجم تونر کاهش پیدا می کند، هم کپی کم رنگ می شود و هم دستگاه در حین کار صدا می دهد. در این شرایط با شارژ کارتریج دستگاه کپی توشیبا می توان مشکل را حل کرد. البته صدای دستگاه کپی همیشه مربوط به کارتریج نیست و باید دلایل و عوامل دیگر را نیز بررسی کرد.

بیشتر بخوانید: دلیل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی

صدا دادن فتوکپی به دلیل خرابی مگنت

عملکرد نادرست مگنت و آسیب دیدگی این بخش هم می تواند باعث ایجاد صدای دستگاه کپی Toshiba یا هر برند دیگری شود. اگر این قطعه در حین کار با بلید برخورد داشته باشد، صداهایی در دستگاه فتوکپی ایجاد می شود. جالب است بدانید که مگنت خاصیت مغناطیسی دارد و از همین طریق هم تونر را جذب کرده و به درام منتقل می کند.

پس از پخش شدن تونر روی سطح درام، بلید وارد عمل شده و مواد اضافی را از سطح درام پاک می کند. البته تشخیص این مسئله که مگنت واقعا آسیب دیده و نیاز به ترمیم یا تعویض دارد یا نه، بر عهده تعمیرکاری مجرب است که کاملا یا ساختار دستگاه کپی آشنا بوده و به نحوه کار قطعات و اجزای آن تسلط داشته باشد.

ایجاد صدای ناهنجار در دستگاه کپی به دلیل خرابی کاغذکش

یکی از مهم ترین دلایل صدای دستگاه کپی، خرابی کاغذکش پرینتر است. کاغذکش در ابتدای فرآیند چاپ، کاغذ را به داخل دستگاه می کشد. پس از آن قسمت های دیگر پیکاپ رولر شامل بخش میانی و بخش خروجی وارد عمل شده و کاغذ را بین بخش های مختلف حرکت می دهند.

در نهایت برگه به وسیله بخش دیگری از کاغذکش، به بیرون از دستگاه کپی منتقل میگردد. چنانچه هریک از این بخش ها آسیب ببینند یا بشکنند، ممکن است دستگاه کپی حین کار، صداهایی را تولید کند. بنابراین اگر متوجه تولید صداهای ناهنجار در دستگاه و همچنین مشکل در فرایند کاغذکشی شدید، باید به فکر تعمیر کاغذکش کپی توشیبا باشید.

صدا دادن فتوکپی به دلیل فرسودگی چرخ دنده ها

به عنوان آخرین دلیل صدای دستگاه کپی، باید به فرسودگی چرخ دنده ها اشاره کنیم. چرخ دنده های موجود در یک دستگاه فتوکپی، به مرور زمان و در اثر کار زیاد فرسوده شده و تولید سر و صدا می کنند. اگر علت صدا دادن دستگاه کپی فرسودگی این قطعات یا آسیب دیدگی آنها باشد، زیاد جای نگرانی نیست.

در این شرایط کافی است چرخ دنده ها را روغن کاری کنید تا عملکرد آنها به حالت عادی بازگشته و صدای فتوکپی هم برطرف گردد. البته بهتر است برای این منظور از تکنسین های تعمیر دستگاه کپی کمک بگیرید. اما اگر خودتان مهارت کافی برای انجام این کار را دارید، با روغن کاری چرخ دنده ها می توانید مشکل صدا دادن دستگاه کپی را حل کنید.

1/5(1 امتیاز)