جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

مزایا و معایب پرینترهای لیزری

داشتن دستگاه های اداری در خانه و ادارات به ویژه پرینترها، مهم و کاربردی است. اما مانند بسیاری وسایل الکترونیکی دیگر، این ابزارها هم انواع مختلف دارند که بسته به کارایی مورد نیاز، باید نوع مناسب خود را انتخاب کنید. حتماً شنیده اید که دو نوع پرینتر لیزری و جوهر افشان وجود دارد. این نام گذاری بر اساس نوع چاپ آن صورت گرفته است. در ادامه این مقاله مزایا و معایب پرینترهای لیزری را بررسی خواهیم کرد.

مزایا و معایب پرینترهای لیزری

پرینتر لیزری چگونه کار می کند؟

ابتدا لیزر پرینتر، سندی که می خواهید چاپ کنید را روی یک درام فلزی ارسال می کند. سپس درام از الکتریسیته ساکن برای جذب تونر پودری به سیلندر درام استفاده می کند. پس از آن درام تونر را به شکل سند شما روی کاغذ می چرخاند. تونر در اثر حرارت حاصل از فیوزر در حین عبور از غلتک های خود ذوب شده و روی کاغذ فشرده می شود. در نهایت برگه چاپ شده شما از چاپگر خارج می شود.

پرینتر لیزری کجا استفاده می شود؟

پرینترهای لیزری بیشتر در محیط های کاری ترجیح داده می شوند، زیرا برای استفاده اداری مناسب تر هستند. شرکت ها روزانه با چاپ زیادی سر و کار دارند. اگرچه چاپگرهای لیزری بسیار سریع و بی صدا هستند، اما بی عیب و نقص نیستند. هر دستگاه تکنولوژیکی مزایا و معایب خاص خود را دارد، این برای پرینترهای لیزری نیز یکسان است. با بررسی مزایا و معایب، کاربران می توانند تصمیم بگیرند که آیا پرینترهای لیزری برای آن ها بهترین کارایی را دارند یا خیر.

بیشتر بخوانید: انواع چاپگر کدامند؟

مزایای پرینتر لیزری

ابتدا به سراغ بررسی مزایای این دستگاه ها می رویم. نکته ای که وجود دارد این است که مزایا پرینترهای لیزری در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان بررسی شده اند.

مزایای پرینتر لیزری

سرعت بالاتری نسبت به پرینترهای جوهرافشان دارد

وقتی صحبت از کارایی به میان می آید، پرینترهای لیزری بهترین گزینه هستند، به ویژه برای استفاده در دفاتر کار. دلیل آن این است که چاپگرهای لیزری می توانند بسیار سریع چاپ کنند. برای مثال برخی می توانند حداکثر 20 تا 40 صفحه متن در دقیقه چاپ کنند. این برای کسانی که نیاز به چاپ حجم بالایی از اسناد دارند بسیار مناسب است.

چاپ دقیق و تمیز

وقتی صحبت از پرینترهای لیزری می شود، چاپ ها واضح و دقیق هستند. برای کسانی که می‌خواهند اسناد متنی را چاپ کنند، این دستگاه ها بدون لک و تیرگی چاپ باکیفیت انجام می دهند. حتی جزئیات کوچک، گرافیک ها و فونت های منحصر به فرد در بهترین و واضح ترین شکل خواهند بود. بنابراین به عنوان یکی از مزایای پرینتر لیزری، می توان گفت حتی کوچکترین جزئیات را به خوبی چاپ می کنند.

هزینه های کلی کمتر

به هنگام خرید، چاپگرهای لیزری از انواع گران هستند اما هزینه های کلی جایگزینی جوهر بسیار ارزان تر است. این به دلیل خروجی کارتریج پرینتر لیزری است. در مقایسه با مدل های جوهر افشان، کارتریج لیزری صفحات بیشتری چاپ می کند. بنابراین دیرتر نیاز به شارژ مجدد پیدا می کند.

بادوام هستند

پرینترهای لیزری با دوام هستند. در مقایسه با آن ها، انواع جوهرافشان به مرور فرسوده می شوند. بنابراین، سرمایه گذاری های خوبی برای دفاتر کار هستند که می توانند برای مدت زمان طولانی تری دوام بیاورند. علاوه بر این، آن ها نیاز به پر کردن مکرر کارتریج ها دارند که چرخه کاری طولانی تری دارد.

درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع پرینتر می توانید راهنمای خرید پرینتر را نیز مطالعه کنید.

معایب پرینترهای لیزری

در کنار مزایا، معایبی نیز وجود دارد که ممکن است شما را از خرید چاپگرهای لیزری منصرف کند. برخی از این معایب عبارتند از:

معایب پرینترهای لیزری

گران قیمت هستند

پیشتر گفتیم که هزینه های کلی نگهداری و شارژ این پرینترها در طول زمان کمتر از مدل های جوهر افشان است. اما باید بدانید که هزینه خرید آن ها زیاد است. بنابراین تنها کسانی که بودجه بالایی دارند، می توانند از این چاپگرها استفاده کنند.

استفاده از انواع کاغذ محدود است

چاپگرهای لیزری فقط به کاغذ کپی استاندارد نیاز دارند که برای چاپگرهای استاندارد نیز لازم است. این به چاپگر لیزری یک نقطه ضعف می دهد زیرا چاپگرهای جوهرافشان می توانند تقریباً روی همه انواع کاغذهای بافت دار یا مخصوص عکس چاپ کنند. استفاده از متریال های حساس به حرارت هم هنگام چاپ روی پرینترهای لیزری توصیه نمی شود.

برای چاپ عکس مناسب نیستند

اگر به چاپ عکس علاقه دارید، این نکته را به یاد داشته باشید که پرینترهای لیزری برای این کار مناسب نیستند. این برای چاپ عکس ها و عکس های فوری یا هر نوع عکس تمام رنگی مناسب نیست. به دلیل کیفیت چاپ، استفاده از پرینترهای لیزری فقط برای چاپ گرافیک های ساده با چند رنگ محدود توصیه می شود.

تعمیر پرینترهای لیزری

اگر از پرینترهای لیزری استفاده می کنید و متوجه شدید که بر خلاف مزیت واضح بودن چاپ آن، دستگاه شما اخیراً دچار مشکل شده است، باید برای تعمیر آن اقدام کنید. تعمیرات دستگاه تا جایی ممکن است که قطعات آسیب های جزئی دیده باشند. متأسفانه در برخی مواقع نیاز به تعویض قطعه وجود دارد. البته جای نگرانی نیست. این مورد پس از عیب یابی توسط تکنسین در واحد تعمیرات پرینتر صورت می گیرد. چنانچه مشخص شود نیاز به تعویض قطعه وجود دارد. قطعات جایگزین اورجینال هستند و به همراه گارانتی تعویض ارائه می شوند.

4/5(2 امتیاز)