جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

درام فتوکپی توشیبا

پیش از پرداختن به آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا ، بدنیست نگاهی به ساختار این بخش از دستگاه و عملکرد آن داشته باشیم. همانگونه که می‌دانید، درام یکی از صدها قطعه بکاررفته در دستگاه فتوکپی توشیبا است که وظیفه انتقال پودر تونر بر روی کاغذ را برعهده دارد. این قطعۀ استوانه‌ای شکل، از جنس آلومینیوم است و روکشی از جنس سلنیوم آن را فرا گرفته است.

در شرایطی که درام دستگاه کپی توشیبا دچار خرابی شده باشد فرآیند چاپ نیز با اشکال مواجه شده و خطوط نابهنجاری در برگه‌های چاپ شده ظاهر خواهد شد. البته خرابی درام دستگاه کپی نشانه‌های دیگری نیز دارد که در بخش‌های آتی به آنها اشاره خواهد شد. آشنایی با این نشانه‌‌ها در عیب‌یابی صحیح دستگاه و تشخیص نوع اشکال پیش آمده کمک شایانی خواهد کرد. توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های مرتبط با خرابی درام، جهت تعمیر و یا تعویض این قطعه اقدام نمایید.

در صورت عدم آشنایی با انجام این کار می‌توانید با مراجعه به بخش زیر و مطالعه پاراگراف مرتبط با « آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا » شیوه انجام این کار را بیاموزید. در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در طول تعویض درام می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر فتوکپی توشیبا تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا

فیلم آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا

در صورتی که توضیحات درج شده در بخش فوق برای شما کافی نبوده است، می‌توانید با مشاهده فیلم آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا -که در این بخش بارگذاری شده است،- شیوه انجام این کار را فرا بگیرید. در تعویض OPC یا همان درام دستگاه کپی باید توجه داشت که نوع درام در کپی‌های سیاه و سفید با دستگاه های کپی رنگی متفاوت است.

نکته دیگر آنکه یک درام با کیفیت دستگاه کپی با اینکه ممکن است اندکی گران‌تر باشد، ولی به دلیل اینکه نیازی به تعویض مکرر نخواهد داشت، می تواند در درازمدت صرفه جویی در زمان و هزینه خرید مواد مصرفی را به همراه داشته باشد. در صورت وجود هر گونه ابهام در فیلم آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا ، می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر فتوکپی توشیبا تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا

در بخش زیر آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا به صورت مرحله به مرحله و گام به گام ارائه شده است. توصیه می‌شود در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در حین تعویض درام از ادامه کار خودداری کرده و از یک کارشناس کمک بگیرید. (آموزش ارائه شده کلی است و ممکن است با مدل دستگاه شما سازگاری نداشته باشد).

بررسی یونیت درام

یونیت درام را بررسی نمایید و از این مسئله که شاتر لوله تونر مواد زائد، به آسانی و یکنواختی می چرخد، مطمئن گردید. درام را با آزاد کردن 4 زبانه آن خارج کنید. توجه داشته باشید دنده تشخیص کوچک واقع در داخل پوشش به آرامی شل شود.

جداسازی قفل محور درام

این مرحله از آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا اختصاص به جداسازی قفل محور درام دارد. در این مرحله از تعویض درام دستگاه کپی می‌بایست قفل محور درام جدا شده و با استفاده از صفحه تثبیت‌کننده در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده شود. در ادامه محور و درام حذف گردد و هردو بخش با قسمت های جدید جایگزین گردد. نمد قرمز اطراف وایپر بلید با احتیاط بررسی شده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. تونر موجود بر روی آن نیز تمیز و پاک شود.

باز کردن مجموعه سیم شارژ

این مرحله از تعویض درام دستگاه کپی اختصاص به باز کردن مجموعه سیم شارژ (کرونا) دارد. برای این کار مجموعه سیم شارژ (کرونا) را با باز کردن 2 پیچ بزرگ طلایی رنگ باز کنید (در سمت چپ و راست). از سمت چپ تمامی مجموعه را خارج نمایید. دو زبانه پلاستیکی را در جای خود قرار دهید (در سمت چپ و راست). زبانه فلزی را در مرکز قرار دهید.

در این سه نقطه به آرامی مجموعه را به سمت بالا فشار داده و آن را آزاد کنید. قاب شبکه‌ای شکل را از مجموعه شارژر، با فشار دادن در روی زبانه پلاستیک طرف تماس حذف کنید. تیغه زبانه اره‌ای را تمیز کرده شبکه را تعویض نموده، بلید را با باز کردن 3 پیچ آزاد سازید و بلید را به سمت بالا آزاد سازید.

گردگیری و تمیز کردن

این مرحله از آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا اختصاص به گردگیری و تمیز کردن درام دارد. در این مرحله، می‌بایست تونر و فنر مارپیچ را تمیز کنید. در ادامه لوله بازگرداننده تونر استفاده شده را تمیز نمایید. سپس با استفاده از جاروبرقی تمام تونرها را مناسب تمیز کنید. از تمیز شدن تمامی چرخ دنده‌ها و فنر مارپیچ از تونر مطمئن شوید. نمد و فوم‌های سیل‌کننده را تمیز کنید.

نصب بلید جدید را انجام داده و 3 پیچ متوسط آن را ببندید. در صورتی که تیغه به پودر آغشته نشده باشد آن را به صورت سطحی با پودر مخصوص بلید یا پودر بچه آغشته کنید. در ادامه روند تعویض درام دستگاه کپی، قسمت شارژر (کرونا) که تمیز شده است را در محل آن نصب کنید.

دقت نمایید که ابتدا سمت راست آن می‌بایست تنظیم گردد و در ادامه لبه سمت چپ تراز گردد. اسلات خود را با زبانه‌ها هماهنگ کنید و آن را به سمت راست فشار دهید. نصب دو پیچ طلایی باقی مانده را نیز انجام دهید.

گریس‌کاری دنده‌ها و قفل محور

مرحله نهایی آموزش تعویض درام فتوکپی توشیبا اختصاص به گریس‌کاری دنده‌ها و قفل محور دارد. اندکی گریس در سمت دنده‌های غیر تماسی بر روی درام (OPC) و بر روی قفل محور درام بزنید. درام را در محل خود نصب کنید. جهت قفل شدن محور، آنرا در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. دنده تشخیص در داخل پوشش درام را نصب نمایید.

در موقعیتی که نشان داده شده است هر دو دنده را نصب نمایید. این سبب می‌شود تا کپی‌کننده پس از نصب، مجدداً راه اندازی شود. پوشش درام را نصب نمایید. در این حالت، دنده تشخیص، به صورت شل شده در خواهد آمد. نکته آخر آنکه به تعداد دفعاتی که درام تعویض می‌گردد در کنار قاب آن، با رنگی مشخص، علامتی قرار دهید.

زمان تعویض درام فتوکپی توشیبا

برخی از نشانه‌های خرابی درام فتوکپی توشیبا که در صورت مشاهده آنها می‌بایست تعویض این قطعه را مدنظر داشت عبارتند از: بسته نشدن درب سمت راست کپی، شنیده شدن صدای نابهنجار از دستگاه کپی و خارج شدن برگه سفید، بروز اشکال در دولوپر دستگاه کپی، خروج صدای نابهنجار از دستگاه کپی، چسبیدن و گیر کردن کاغذ، روشن شدن چراغ درام و نمایش Drum Error، چاپ کم رنگ دستگاه کپی، وجود خطوط سفید در تصویر چاپ شده، ریخته شدن پودر دولوپر (پودر سنگین) به بیرون از دستگاه.

مشاهده هر یک از این موارد می‌تواند نشانه‌ای دال بر خرابی این بخش و نیاز به تعویض درام دستگاه کپی باشد. تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تعمیر، گردگیری، سرویس و تعویض درام و … از طریق تماس با مرکز تعمیرات دستگاه کپی توشیبا و ثبت درخواست سرویس در محل دستگاه کپی قابل دریافت است.

Rate this post