جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بررسی مشکل کند چاپ کردن پرینتر

اگر از کاربران همیشگی پرینتر باشید، ممکن است تا به حال با برای یک بار هم که شده با مشکل کند چاپ کردن پرینتر مواجه شده باشید. این مشکلی است که حتی با وجود انتخاب بهترین پرینتر نیز ممکن است با آن مواجه شوید. بنا به دلایل مختلفی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم، گاهی اوقات دستگاه های پرینتر به کندی کار می کنند و همین موجب دیر پرینت گرفتن پرینتر می شود. این سرعت کم و کندی در کار می تواند بسیار کلافه کننده باشد و حتی در مواردی که برای انجام کاری عجله دارید، موجب عصبانی شدن تان هم می شود. 

اما این سوال مطرح می شود که چرا پرینترها در برخی مواقع کند کار می کنند و سرعت عمل شان کم می شود؟ آیا این مشکل به دلیل یک خرابی یا اختلال جدی در دستگاه است یا این که صرفا یک باگ موقتی موجب بروز مشکل شده است. در نهایت این که آیا می توان با راه حل هایی مشکل کند چاپ کردن پرینتر را برطرف کرد یا برای رفع آن به تعمیرات تخصصی پرینتر نیاز است؟ در ادامه به تمام این سوالات می پردازیم.

بررسی مشکل کند چاپ کردن پرینتر

دلایل کند چاپ کردن پرینتر

همانطور که گفته شد بروز مشکل دیر پرینت گرفتن پرینتر می تواند به دلایل مختلفی مرتبط باشد. مهم ترین دلایل شامل موارد زیر می شوند:

  • بالا بودن حجم فایل برای پرینت گرفتن
  • کند شدن قدرت پردازش کامپیوتر متصل به پرینتر
  • کند چاپ کردن پرینتر به دلیل حالت پرینت
  • ناسازگاری پورت با فیش پرینتر
  • نصب نبودن درایور پرینتر
  • ویروسی شدن سیستم
  • استفاده از پرینترهای تحت شبکه
  • کم بودن ظرفیت رم سیستم
  • پر بودن بافر پرینتر
  • بالا بودن تعداد پرینت ها

بالا بودن حجم فایل برای پرینت گرفتن

یکی از رایج ترین دلایلی که پرینتر به کندی کار می کند این است که حجم فایل هایی که برای پرینت مد نظر است بسیار بالاست. در واقع اگر حجم فایل ها برای پرینت گرفتن بسیار بالا باشد، کند چاپ کردن پرینتر امری طبیعی است و مشکلی در دستگاه وجود ندارد.

کاهش قدرت پردازش کامپیوتر

یکی دیگر از دلایل کند چاپ کردن پرینتر کند شدن قدرت پردازش کامپیوتری است که چاپگر به آن وصل است. در صورتی که سیستم قدرت پردازش پایینی داشته باشد یا در کل عملکرد کامپیوتر به هر دلیلی کند شده باشد، فایل هایی که برای پرینت مد نظر هستند به کندی به بافر پرینتر منتقل شده و همین امر موجب تاخیر در سرعت پرینت گرفتن فایل ها می شود.

حالت پرینت

یکی دیگر از دلایل دیر پرینت گرفتن پرینتر، حالت پرینت است. اگر حالت پرینت فایل ها با حالتی که پرینتر روی آن تنظیم شده است یکی نباشد، همین امر موجب بروز اختلال در فرایند چاپ شده و فایل ها با تاخیر پرینت گرفته می شوند. برای مثال در صورتی که حالت پرینت روی A5 تنظیم شده باشد اما فایل های مد نظر برای پرینت A4 باشند، با مشکل کند چاپ کردن پرینتر مواجه خواهیم شد

نامناسب بودن فیش پرینتر

یکی دیگر از مواردی که می تواند موجب کند چاپ کردن پرینتر شود، ناسازگاری فیش مورد استفاده با پورت پرینتر است. اگر ورژن پورت USB با پورت مورد نیاز پرینتر مطابقت نداشته باشد، همین امر می تواند موجب تاخیر در چاپ و کند عمل کردن پرینتر مورد نظر شود.

مشکلات درایور پرینتر

از مهم ترین مواردی که می تواند همیشه اختلالات متعددی را در عملکرد پرینتر به وجود بیاورد، مشکلات درایور و درست نصب نبودن آن است. در صورتی که عدم نصب درایور یا نصب نادرست آن نیز مشکل کند چاپ کردن پرینتر مشکل ساز می شود.

ویروسی شدن کامپیوتر

از دیگر دلایل دیر پرینت گرفتن پرینتر، ویروسی شدن کامپیوتر است. اگر سیستم تحت تاثیر نفوذ بدافزارها و ویروس ها با مشکل و کندی مواجه شده باشد، همین امر می تواند روی فرایند چاپ نیز تاثیر گذاشته و به دنبال آن با کند چاپ کردن پرینتر مواجه خواهیم شد.

استفاده از پرینترهای تحت شبکه

برخی از پرینترها به صورت شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که از یک پرینتر تحت شبکه استفاده می کنیم، احتمال کند چاپ کردن پرینتر زیاد است و این حالت در این شرایط امری نرمال محسوب می شود و پرینتر مشکلی ندارد.

کم بودن ظرفیت رم

از دیگر دلایلی که می تواند موجب دیر پرینت گرفتن پرینتر مورد نظر شود، کم بودن ظرفیت رم کامپیوتر است. زمانی که رم سیستم کم باشد قطعا روی قدرت پردازش کامپیوتر نیز تاثیر گذاشته و سرعت عملکرد سیستم به طرز محسوسی کاهش می یابد. با این تفاسیر طبیعی است که در پروسه چاپ نیز اختلال ایجاد شده و پرینت با کندی و تاخیر صورت می گیرد. با استفاده کردن از رم های بالاتر می توان مشکل کند چاپ کردن پرینتر را نیز برطرف کرد.

پر شدن بافر پرینتر

بافر پرینتر در واقع همان حافظه پرینتر است که نباید اجازه دهید پر شود. در صورتی که بافر پر شود، همین موضوع می تواند موجب کند چاپ کردن پرینتر مورد نظر شده و روی عملکرد آن تاثیر منفی بگذارد. از این رو باید برای رفع تاخیر ایجاد شده در چاپ، بافر پرینتر را خالی کرد. 

برای خالی کردن بافر پرینتر می توان وارد بخش کنترل پنل شد و در آن جا روی گزینه Device and printer کلیک کرد. در ادامه در پنجره ای که باز می شود نام پرینتر مورد نظر را یافته و روی آیکون آن کلیک کنید. حال در ادامه گزینه see what’s printing را انتخاب کرده و در سربرگ پرینتر برای خالی کردن بافر ذخیره شده، روی گزینه cancel all documents کلیک کنید. به این ترتیب به احتمال بسیار زیاد مشکل دیر پرینت گرفتن پرینتر نیز برطرف خواهد شد.

بالا بودن تعداد پرینت ها

آخرین دلیلی که می توان برای کند چاپ کردن پرینتر در نظر گرفت، تعداد بالای پرینت هاست. این مشکل خصوصا در پرینترهای جوهر افشان به دنبال بالا بودن تعداد پرینت ها مشاهده می شود، چرا که با بالا رفتن تعداد پرینت ها قدرت مکش جوهر دستگاه نیز کم می شود. به همین دلیل پرینت ها به کندی و با تاخیر گرفته می شوند.

راه حل های رفع مشکل کند چاپ کردن پرینتر

تا این جا با دلایل کلی دیر پرینت گرفتن پرینتر آشنا شدید. در برخی موارد کند شدن دستگاه طبیعی است و نمی توان کاری در این خصوص انجام داد. در موارد دیگر نیز باید سیستم مورد استفاده را عیب یابی کرد. برای مثال با ارتقای رم دستگاه یا تعویض سیستم با یک کامپیوتر که قدرت پردازش بالاتری دارد می توان مشکل کند چاپ کردن پرینتر را برطرف کرد. ویروس یابی و حذف ویروس های کامپیوتر نیز دیگر راه حل افزایش سرعت پرینتر است. در کنار این موارد راه حل های زیر نیز می تواند در بسیاری از مواقع مشکل دستگاه را برطرف کند.

نصب و به روزرسانی درایور پرینتر

یکی از توصیه ها برای رفع مشکل کند چاپ کردن پرینتر این است که درایور آن را بررسی کرده و در صورتی که نیاز به به روز رسانی دارد، آن را آپدیت کنید. از طرفی اگر مشکل از نصب درایور باشد می توان با حذف و نصب دوباره آن، مشکل دستگاه را برطرف کرد.

تبدیل چند فایل به یک فایل واحد

پرینترها می توانند فایل های مختلف را در شرایط متفاوت پرینت بگیرند. اما قطعا زمانی که همزمان چندین فایل مجزا را برای پرینت انتخاب می کنید، سرعت عملکرد دستگاه نیز کاهش می یابد و پرینت با کندی صورت می گیرد. برای رفع مشکل کند چاپ کردن پرینتر بهتر است تمامی داده ها و اطلاعاتی که برای چاپ در نظر دارید را در قالب یک فایل واحد درآورید. 

به این ترتیب تمامی فایل ها به صورت یک جا و تنها با یک کلیک پرینت خواهند شد. با یکی کردن چندین فایل در قالب یک فایل واحد، سرعت عمل پرینتر برای چاپ نیز افزایش خواهد یافت.

ریستارت کردن پرینتر

یکی دیگر از گزینه های موجود برای رفع مشکل کند چاپ کردن پرینتر، ریست کردن یا راه اندازی مجدد آن است. ابتدا خاموش و روشن کردن ساده را امتحان کنید و مجدد سرعت عملکرد دستگاه را بررسی نمایید. در ادامه نیز اگر چاره ای برای رفع مشکل کندی پرینتر وجود نداشت و سایر گزینه ها مانند سیستم یا کابل ها مشکلی نداشتند، می توان با ریست کردن یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه، مشکل دیر پرینت گرفتن پرینتر مورد نظر را برطرف کرد.

تعمیر و عیب یابی تخصصی پرینتر

تمام دلایل و راه حل های ارائه شده در بالا می تواند مسیر عیب یابی و رفع مشکل کند چاپ کردن پرینتر را هموار سازد. اما با این حال گاهی دلایل پیچیده تری در دستگاه وجود دارد که موجب تاخیر در عملکرد و کندی آن شده است. برای مثال شاید کابل های پرینتر مشکل داشته باشند یا این که برخی از تنظیمات پرینتر به هم ریخته است. 

از طرفی مشکلات کارتریج نیز می تواند موجب کندی پرینتر شود. از این رو در صورت نیاز بهتر است برای عیب یابی تخصصی دستگاه از یک مرکز تعمیرات تخصصی پرینتر کمک گرفت. مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیراتی معتبر، کار عیب یابی و تعمیر پرینترها را انجام می دهد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید