جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نکاتی در مورد انتخاب کارتریج مناسب پرینتر

یکی از موارد مهمی که کاربران انواع مدل های چاپگر باید با آن آشنا باشند، نحوه انتخاب یک کارتریج مناسب پرینتر است. کاربران باید در کنار انتخاب بهترین پرینتر، به انتخاب کارتریج مورد استفاده برای دستگاه خود نیز توجه لازم را داشته باشند. در واقع کاربرانی که از مدل ها و برندهای مختلف پرینتر استفاده می کنند، باید به خوبی بدانند که بهترین کارتریج برای دستگاه آنها کدام نوع است و در کل یک کارتریج مناسب و سازگار با دستگاهی که از آن استفاده می کنند، باید چه مشخصات و ویژگی هایی داشته باشد. در ادامه به بررسی نکاتی می پردازیم که باید در زمان انتخاب کارتریج مناسب پرینتر به آنها توجه داشته باشید.

کارتریج مناسب پرینتر

اهمیت انتخاب کارتریج مناسب پرینتر

در واقع چرا خرید کارتریج تا این میزان اهمیت دارد و نمی توان از هر کارتریجی برای پرینتر استفاده کرد؟ دلیل آن این است که برای کارکرد بهینه دستگاه و این که یک پرینتر بتواند حداکثر کارایی و استفاده را داشته باشد، باید تمامی مواد مصرفی آن از جمله کارتریج مورد استفاده از سازگارترین و با کیفیت ترین متریال باشند. نوع کارتریجی که برای پرینتر استفاده می شود می تواند روی میزان مصرف دستگاه، کیفیت پرینت، طول عمر مفید پرینتر و مواردی از این دست تاثیر مستقیم داشته باشد. در صورت استفاده از کارتریج مناسب پرینتر می توان میزان خرابی دستگاه و استهلاک قطعات مرتبط با کارتریج را کاهش داد و به این ترتیب موجب افزایش کارایی و عملکرد دستگاه نیز شد. دلیل تمام این موارد این است که هر کارتریج با یک فناوری متفاوت تولید شده، متریال و کیفیت متفاوتی دارد و از همه مهم تر این که هر پرینتری نیز با یک نوع کارتریج به خصوص سازگار است.

معیارهای انتخاب بهترین کارتریج برای چاپگر

برای خرید و انتخاب کارتریج مناسب پرینتر باید به نکاتی در این خصوص توجه کرد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شود.

توجه به مدل دستگاه

اولین و اصلی ترین موردی که باید در زمان انتخاب کارتریج مناسب پرینتر در نظر داشته باشید، توجه به مدل دستگاه مورد استفاده است. در خصوص پرینترها باید به نوع و برند پرینتر، جوهر افشان بودن یا لیزری بودن آن، رنگی یا سیاه و سفید بودن دستگاه، مدل دقیق پرینتر، ظرفیت چاپ دستگاه و مواردی از این دست توجه کرد. با در نظر گرفتن این مشخصات به راحتی می توان به دنبال خرید بهترین کارتریج برای پرینتر مورد نظر بود.

خدمات تخصصی نمایندگی توشیبا: شارژ کارتریج دستگاه های اداری

توجه به مشخصات مهم یک کارتریج با کیفیت

بعد از توجه به مدل دستگاه برای انتخاب کارتریج مناسب پرینتر، باید به مشخصات یک کارتریج مناسب و با کیفیت نیز توجه کرد. یک مدل ایده آل به یک برند شناخته شده تعلق دارد، کیفیت ساخت آن بالاست، بدنه ای مستحکم دارد، از استانداردهای لازم ساخت برخوردار است، با مدل پرینترهای مختلفی سازگاری دارد، قیمت مناسبی دارد، نگهداری آن بسیار آسان است، ماندگاری بالایی دارد و کیفیت چاپ با آن بسیار بالاست.

خرید کارتریج دارای ضمانت نامه

مهم ترین چیزی که باید در خصوص خرید کارتریج مناسب پرینتر در نظر بگیرید، خرید یک کارتریج تضمین شده است. کارتریجی که خریداری می کنید باید توسط برندهای شناخته شده تولید شده باشد و تا حد امکان به همراه ضمانت به شما فروخته شود. در نتیجه با خرید یک کارتریج معتبر در صورتی که بعد از استفاده از آن مشکلی در پرینتر به وجود بیاید که با کارتریج مرتبط باشد، شما می توانید از شرکت تولید کارتریج مشکلات به وجود آمده را پیگیری نمایید.

خرید کارتریج اصل

اصل و اورجینال بودن کارتریج مورد مهم دیگری است که باید به آن توجه داشت. در واقع خرید یک محصول اصلی همیشه به معنای کیفیت بالاتر و حفظ سلامت و کارکرد دستگاهی است که از آن استفاده می کنید. در خصوص پرینترها نیز خرید یک کارتریج تقلبی می تواند روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی گذاشته، کیفیت کار آن را کاهش داده و در نهایت موجب خرابی زودهنگام دستگاه شود. بنابراین حتما به اصل بودن کارتریج خریداری شده توجه کرده و از خرید محصولات تقلبی خودداری کنید. خصوصا زمانی که بحث قیمت خرید کارتریج مطرح می شود، بسیاری از افراد ممکن است به دنبال خرید یک کارتریج ارزان تر، محصولاتی تقلبی را خریداری کنند که قطعا نتیجه خوبی نخواهند گرفت.

خرید کارتریج اصل

این مقاله را از دست ندهید: انتخاب جوهر مناسب پرینتر

کارتریج XL بهتر است یا کارتریج استاندارد؟!

مورد مهم دیگری که در انتخاب کارتریج مناسب پرینتر باید به آن توجه داشت، انتخاب بین انواع کارتریج های استاندارد و نمونه های XL است. این کارتریج ها در اندازه و میزان جوهری که دارند با هم متفاوت اند. انتخاب بین این دو نوع بسته به میزان استفاده از دستگاه و تعداد صفحاتی که روزانه پرینت می گیرید دارد. در صورتی که تعداد پرینت های روزانه بالا باشد و میزان مصرف کارتریج در دستگاه نیز زیاد باشد، قطعا بهترین کارتریج برای خرید مدل های XL است. خرید این دست از کارتریج ها در صورت استفاده بالا از پرینتر توجیه اقتصادی نیز دارد و می توان آنها را به عنوان کارتریج های مقرون به صرفه تر در نظر گرفت. اما در خصوص استفاده محدود از دستگاه و پرینت های روزانه محدود قطعا بهتر است خرید انواع استاندارد را در نظر گرفت. اگر میزان استفاده از دستگاه محدود باشد و کارتریج مدتی در دستگاه مورد استفاده قرار نگیرد خشک می شود. بنابراین خرید مدل های XL برای دستگاه های خانگی و با میزان استفاده کم گزینه مقرون به صرفه ای نیست.

کارتریج سه رنگ بخریم یا تک رنگ؟

نکته بعدی در انتخاب کارتریج مناسب پرینتر، توجه به انواع کارتریج های سه رنگ و مدل های جداگانه کارتریج است. این مورد را باید برای خرید کارتریج های مناسب پرینترهای رنگی در نظر داشت. هر دوی این مدل ها مزیت ها و معایبی دارند که باید در زمان انتخاب بهترین کارتریج به آنها توجه کرد. باز هم در انتخاب بین این مدل ها باید به مدت زمان نگهداری کارتریج در پرینتر و میزان استفاده از دستگاه توجه کرد. در صورتی که قرار است کارتریج ها برای مدتی طولانی مدت در پرینتر مورد استفاده قرار بگیرند و میزان دفعات پرینت روزانه کم است، قطعا بهترین گزینه خرید انواع کارتریج های جداگانه است. در صورتی که برای دستگاه های کم استفاده از کارتریج های سه گانه استفاده شود، اگر بعد از گذشت مدتی یکی از آنها تمام شده یا خشک شود، دیگر این کارتریج قابل استفاده نیست. از این رو استفاده از کارتریج های سه رنگ برای تمامی دستگاه ها گزینه مقرون به صرفه ای نیست.

معایب کارتریج های جوهری شارژ شده

گاهی اوقات کاربران پرینتر برای صرفه جویی در هزینه های خود و تهیه یک کارتریج مقرون به صرفه به جای انتخاب کارتریج مناسب پرینتر، به شارژ کارتریج های جوهری روی می آورند. این کار گزینه هوشمندانه ای نیست و استفاده از انواع کارتریج های شارژ شده یا بازیابی شده می تواند به مرور به پرینتر مورد استفاده و قطعات آن آسیب وارد کند و در نهایت موجب افت کیفیت کار دستگاه مورد نظر شود.

معرفی بهترین کارتریج های موجود در بازار

حال که به معیارهای مهم انتخاب کارتریج مناسب پرینتر پی بردیم، در ادامه لیست برخی از کارتریج های برتر بازار را معرفی می کنیم:

  • کارتریج HP 12A که کیفیت ساخت بالایی دارد و با اکثر پرینترهای اچ پی سازگاری دارد
  • کارتریج لیزری اچ پی HP 85A که با اکثر پرینترهای موجود در بازار سازگاری دارد و کیفیت کار آن بالاست
  • کارتریج canon 737 که با ظرافت بالایی ساخته شده و کیفیت چاپ آن بسیار بالاست
  • کارتریج Canon 725 که با قیمتی مناسب کیفیت بالایی را ارائه می دهد
  • کارتریج Ricoh SP200 که یکی از بهترین کارتریج های لیزری موجود در بازار است و استحکام و کیفیت بسیار بالایی دارد
  • کارتریج Samsung مدل MLT-D111S که یکی از گزینه های مقرون به صرفه موجود در بازار است
5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید