جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

روشن نشدن ماشین لباسشویی یکی از مشکلات متداولی است که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد که برخی از آن‌ ها به مسائل فنی دستگاه مربوط می‌شود و برخی دیگر به استفاده نادرست و نگهداری نامناسب برمی‌گردد. از مشکلات رایج مرتبط با این مسئله می‌توان به خرابی قطعات الکترونیکی، اتصالات برقی نامناسب، خرابی درب ماشین لباسشویی، یا حتی مشکلات ساده‌ای نظیر فیوز سوخته اشاره کرد.

تشخیص دقیق علت این مشکل نیازمند بررسی و آزمایش‌های دقیق توسط متخصصان مجرب است تا از بروز مشکلات جدی‌تر و هزینه‌های بالاتر جلوگیری شود. در این مقاله، به بررسی جامع علل مختلف روشن نشدن ماشین لباسشویی و ارائه راهکارهای مؤثر برای رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

بررسی دلایل روشن نشدن لباسشویی

 • سوختن فیوز ماشین لباسشویی

اگر با روشن نشدن ماشین لباسشویی مواجه شدید، بهتر است ابتدا فیوز را بررسی کنید. در نظر داشته باشید که اگر به ماشین لباسشویی فشار زیادی وارد کرده باشید، امکان سوختن فیوز وجود دارد. برای بررسی فیوز دستگاهT دقت کنید که چراغ های دستگاه روشن باشد. اگر چراغ های ماشین لباسشویی روشن هستند، به معنی آن است که فیوز سالم است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: ارور های لباسشویی توشیبا

 • روشن نشدن ماشین لباسشویی؛ منبع تغذیه

یکی از ایرادهای اصلی که می تواند موجب روشن نشدن ماشین لباسشویی شود، وجود ایراد در منبع تغذیه است. بنابراین باید بررسی کنید تا مطمئن شوید دستگاه لباسشویی برق دارد. برای این کار نیاز به فازمتر دارید تا از وجود برق در پریز مطمئن شوید. همچنین برای این کار می توانید وسیله برقی دیگری را به پریز وصل کنید. اگر این دستگاه نیز با اتصال به پریز برق روشن نشد، به این معنی است که دستگاه ماشین لباسسشویی مشکلی ندارد و ایراد در منبع تغذیه است. این مشکل باید توسط یک برق کار برطرف شود.

 • ایراد در کابل لباسشویی

یکی از قسمت های مهم در ماشین لباسشویی کابل آن است و ممکن است فرسودگی یا پاره شدن آن باعث نرسیدن برق به دستگاه لباس شویی شود. برای بررسی کابل، سراسر آن را ببینید و دقت کنید که جایی پاره یا ذوب نشده باشد. به علاوه، دقت کنید که دوشاخه هم قطعی یا پوسیدگی نداشته باشد.

 • خرابی سوئیچ درب ماشین لباسشویی

یکی از دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی، خرابی سوئیچ ماشین لباسشویی است. از آنجا که اگر درب دستگاه لباسشویی بسته نشود، ماشین کار نمی کند، از بسته بودن صحیح آن مطمئن شوید.

برای بررسی سالم بودن سوئیچ باید درب روی سوئیچ را بردارید و زبانه داخلی را بررسی نمایید. حالا زبانه را فشار دهید و رهایش نمایید. اگر صدایی نشنیدید، احتمالا قطعه از کار افتاده و باید توسط تعمیرکار تعویض شود.

 • خرابی ولوم تایمر

در بعضی از دستگاه های ماشین لباسشویی، مخصوصا آن هایی که از بالا باز می شوند، ایراد در ولوم تایمر می تواند دلیلی برای روشن نشدن ماشین لباسشویی باشد. این ایراد ممکن است به دلیل استفاده زیاد و طولانی مدت از ماشین لباسشویی باشد. این فرسودگی معمولا به دلیل هرز شدن ولوم ایجاد می گردد. در صورتی که متوجه وجود ایراد در ولوم تایمر شدید، باید برای تعمیر آن با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید.

 • خراب شدن برد کنترل ماشین لباسشویی

وظیفه برد کنترل دستگاه لباسشویی، کنترل همه اجزا مانند موتور و پمپ ماشین لباسشویی است. اگر برد دچار هر گونه اختلالی شود، نمی تواند ولتاژ مورد نیاز برای همه قطعات را فراهم نماید و این موجب روشن نشدن ماشین لباسشویی می گردد. از آنجا که برد بسیار حساس است برای هرگونه تعمیر آن با متخصص تماس بگیرید و از دستکاری آن پرهیز کنید.

برای آشنایی با خدمات تعمیر برد لباسشویی توشیبا کلیک کنید.

 • ایراد در موتور لباسشویی

وجود ایراد در موتور ماشین لباسشویی یکی دیگر از مواردی است که منجر به روشن نشدن ماشین لباسشویی می شود. در صورتی که بعد از روشن کردن دستگاه لباسشویی موتور نچرخید یا صدایی غیر معمول از آن به گوش تان رسید، سریع آن را خاموش کنید و با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

 • وجود گرمای زیاد در ماشین لباسشویی

اگر چند بار پشت سر هم از لباسشویی استفاده کنید، ممکن است گرمای بیش از حد در دستگاه ایجاد شود و همین گرما موجب روشن نشدن ماشین لباسشویی شود. برای حل این مساله باید مدت زیادی صبر کنید تا دستگاه کاملا خنک شود و بعد آن را روشن نمایید. اگر بعد از این مدت دستگاه روشن شد، دلیل روشن نشدن دستگاه احتمالا همین گرمای بیش از حد بوده است.

 • سنسور سطح آب؛ روشن نشدن ماشین لباسشویی

بعد از روشن کردن دستگاه لباسشویی، آب وارد مخزن می شود و به سوئیچ سطح آب انتقال می یابد تا مخزن به اندازه کافی پر شود. وقتی مخزن پر شود، موتور شروع به کار کردن می کند. بنابراین خرابی سنسور یا حسگر، موجب کار نکردن موتور شده و دستگاه روشن نمی شود. برای بررسی و تست سوختگی یا خرابی حسگر باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

 • خراب بودن کلید استارت

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی، خرابی کلید استارت یا شروع است. نقش دکمه استارت، دادن فرمان شروع به دستگاه است که در صورت وجود ایراد، این فرمان را صادر نخواهد کرد.

 • وجود توازن در لباس ها

اگر بار لباس به صورت متوازن در دستگاه لباسشویی قرار نگیرند، ممکن است موجب روشن نشدن ماشین لباسشویی شوند. بنابراین توجه داشته باشید که لباس ها را به صورت متعادل در ماشین لباسشویی قرار دهید.

در این مقاله به علت های روشن نشدن لباسشویی پرداختیم. همواره شما می توانید از خدمات تعمیر لباسشویی توشیبا استفاده کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید