جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نحوه تنظیمات رنگ دستگاه کپی

برای داشتن یک کپی با کیفیت و عالی که وضوح بالایی نیز داشته باشد، دستگاه کپی باید به درستی تنظیم شود و تمام تنظیمات مربوط به پروسه چاپ در دستگاه به صورت دقیقی انجام شده باشد. یکی از این موارد، انجام تنظیمات رنگ دستگاه کپی است. برای افزایش کیفیت کپی ها باید رنگ دستگاه به درستی تنظیم شده باشد. در صورت تنظیم نبودن رنگ در دستگاه کپی، کیفیت چاپ کم شده، وضوح آن کاهش می یابد، خرابی تصویر فتوکپی مشکل ساز می شود، چاپ ها کم رنگ شده و ممکن است به رنگ خاکستری یا سفید چاپ شوند.

پررنگ تر شدن چاپ ها یا سیاه شدن بیش از حدشان و چاپ دوتایی از دیگر مشکلاتی است که در صورت تنظیم نبودن رنگ دستگاه کپی شاهد آن خواهیم بود. از این رو باید با تنظیم کردن رنگ در دستگاه کپی، مشکلات چاپ را برطرف کرد و به این ترتیب به بالاترین و بهترین عملکرد دستگاه دست یافت. در ادامه در خصوص نحوه تنظیمات رنگ دستگاه کپی و مراحل انجام این کار صحبت خواهیم کرد.

تنظیمات رنگ دستگاه کپی

در چه مواردی به تنظیمات رنگ دستگاه کپی نیاز است؟

در برخی مواقع که برگه های چاپ شده کیفیت بسیار پایینی دارند، مانند چاپ کم رنگ یا چاپ خاکستری رنگ، ابتدا کاربر باید کارتریج دستگاه کپی را بررسی کند. معمولا به دلیل اتمام شارژ کارتریج، مشکلاتی در چاپ ایجاد می شود. نیاز به شارژ کارتریج دستگاه کپی یا تعویض کارتریج از جمله مواردی است که باید برای رفع مشکلات دستگاه انجام شود. گاهی نیز مشکل از سایر قطعات سخت افزاری دستگاه کپی است که در پروسه چاپ نقش دارند.

مانند درام، فیوزینگ بلید دستگاه کپی و غلتک. اما اگر تمام این قطعات سالم اند و به تازگی سرویس شده یا تعویض شده اند، ممکن است مشکل در تنظیمات رنگ دستگاه کپی مورد نظر باشد. در نتیجه با تنظیم کردن رنگ در دستگاه کپی می توان مشکلات دستگاه را برطرف کرد. خصوصا اگر با وجود تعویض کارتریج همچنان کیفیت چاپ پایین باشد، قطعا باید با تنظیم کردن رنگ دستگاه مشکل را برطرف کرد.

مراحل تنظیمات رنگ دستگاه کپی شامل چه مواردی می شود؟

اگر بعد از تعویض کارتریج از با کیفیت بودن مواد مصرفی خود اطمینان دارید، لازم است برای بررسی دلیل افت کیفیت و وضوح چاپ، مراحل تنظیمات رنگ دستگاه کپی را دنبال کنید.

کیفیت چاپ را بررسی کنید

در قدم اول برای تنظیم کردن رنگ در دستگاه کپی، باید کیفیت چاپ را بررسی کرد. برای این منظور باید از دکمه منو روی دستگاه استفاده کرده و آن را بزنید. به این ترتیب چندین گزینه متفاوت برای شما نمایان می شود که از میان این موارد باید گزینه ink یا همان جوهر را انتخاب کرد.

سپس در ادامه با استفاده از گزینه تست پرینت ( test print ) و زدن دکمه ok، می توان کیفیت چاپ را بررسی کرد. در مرحله بعدی باید از گزینه print quality استفاده و بعد از زدن دکمه استارت، کیفیت رنگ را بررسی کرد. در صورت بی کیفیت بودن رنگ چاپ یا کم رنگ بودن آن، باید تنظیمات رنگ دستگاه کپی را انجام داد.

کیفیت رنگ دستگاه کپی را تنظیم کنید

در مرحله بعدی تنظیمات رنگ دستگاه کپی باید کیفیت رنگ را تنظیم کرد. این مرحله نیز در میزان کیفیت و وضوح چاپ تاثیر زیادی دارد. در بخش تنظیمات دستگاه کپی، گزینه ای تحت عنوان Advanced setting وجود دارد که امکان دسترسی به تنظیمات پیشرفته تر دستگاه کپی را فراهم می کند. با وارد شدن به این بخش می توان به منظور تنظیم کردن رنگ در دستگاه کپی، میزان کیفیت رنگ مناسب را تنظیم کرد. گزینه تنظیم کیفیت رنگ را بالا و پایین کنید تا به کیفیت مد نظر خود برسید.

بررسی کیفیت و میزان تونر کارتریج

بعد از این کیفیت چاپ را تست کردید و میزان کیفیت رنگ را روی گزینه دلخواه قرار دادید، معمولا باید کیفیت چاپ به حد مطلوبی رسیده باشد. با این حال اگر باز هم کیفیت چاپ پایین بود و چاپ کم رنگ بود، بهتر است تونر را بررسی کنید. مطمئن شوید سطح آن در کارتریج کافی است و از همه مهم تر کیفیت آن بالاست. گاهی استفاده از تونر های بی کیفیت، ناسازگار با دستگاه، غیر اصلی و تاریخ مصرف گذشته دلیل افت کیفیت چاپ است. بنابراین در کنار تنظیمات رنگ دستگاه کپی، متوجه تونر مصرفی و کیفیت آن هم باشید.

تنظیمات رنگ دستگاه کپی

آیا کاغذ مناسب را در دستگاه کپی قرار داده اید؟

مواد مصرفی مانند تونر اهمیت بسیار زیادی در میزان کیفیت رنگ و چاپ خواهد داشت. کاغذ نیز تاثیری در همین اندازه دارد و اگر از کاغذ های بی کیفیت و نامناسب برای چاپ استفاده شود، حتی با انجام تنظیمات رنگ دستگاه کپی نیز چاپ ها بی کیفیت و کم رنگ خواهند بود. در نتیجه دقیقا مدل دستگاه کپی خود را مشخص کرده و از کاغذ هایی مناسب این دستگاه استفاده کنید.

منظور از کاغذ مناسب، کاغذی است که از نظر بافت، اندازه و ضخامت با مدل دستگاه کپی سازگار باشد. در دفترچه راهنمای دستگاه کپی، در اینترنت و حتی در بخش تنظیمات پیشرفته خود دستگاه می توان اطلاعات کاملی از نوع کاغذ مناسب برای دستگاه کپی اطلاع یافت. به این ترتیب بخشی از پروسه تنظیم کردن رنگ در دستگاه کپی، انتخاب یک کاغذ مناسب است.

اهمیت استفاده از تصاویری با گرافیک و کیفیت بالا

یکی از موارد تاثیر گذار در میزان کیفیت تصاویر چاپ شده، میزان گرافیک و کیفیت اولیه خود تصاویر است. بخشی از تنظیمات رنگ دستگاه کپی مربوط به انجام تنظیمات گرافیک تصاویر و میزان وضوح آن ها می شود. بنابراین بهتر است میزان وضوح و کیفیت تصاویر را بررسی کرده و پیش از چاپ آن ها را روی بالاترین و بهترین کیفیت قرار دهید. به این ترتیب اسناد و تصاویر خود را با رنگ با کیفیت تر و بهتری چاپ خواهید کرد.

دفترچه راهنمای دستگاه کپی را مطالعه کنید

مواردی که در بالا اشاره شد، نکاتی عمومی برای تنظیمات رنگ دستگاه کپی بودند. با این حال هر دستگاهی بسته به برند و مدلی که دارد، ممکن است به یک سری تنظیمات به خصوص نیاز داشته باشد. از این رو بهتر است در زمان استفاده از دستگاه کپی و انجام تنظیمات آن، دستورالعمل های سازنده دستگاه را مطالعه کرده و بر اساس دفترچه راهنمای دستگاه کپی، تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید. ممکن است تنظیم کردن رنگ در دستگاه کپی بسته به مدل و برند کمی متفاوت باشد.

آیا به تعمیرات دستگاه کپی نیاز است؟

در کنار تمام نکات تنظیمات رنگ دستگاه کپی، باز هم ممکن است مشکلات کیفیت چاپ برطرف نشود و در نتیجه دستگاه کپی مورد نظر به یک سرویس عیب یابی تخصصی نیاز داشته باشد. در مراکز تعمیرات تخصصی دستگاه های کپی، دستگاه چه از نظر نرم افزاری و چه از نظر سخت افزاری بررسی شده و مشکلات آن برطرف می شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی معتبر است که می توان تعمیر انواع مختلف دستگاه کپی را به تعمیرکاران این مرکز سپرد. در این مرکز خدمات سرویس در محل دستگاه کپی نیز به کاربران ارائه می شود.

Rate this post