جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه یک کپی خوب بگیریم؟

گرفتن کپی خوب نیز مثل هر کار دیگری استانداردها و بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. ایجاد یک فتوکپی خوب از روی سند اصلی اگر چه کار ساده‌ای به نظر می رسد اما انجام این کار نیز با وجود انواع دستگاه کپی موجود در بازار و تنوع دستورالعمل کار با آن ها، کمی دشوار خواهد بود.

به طور کلی جهت گرفتن یک کپی خوب نیاز است تا بدیهی ترین موارد مرتبط با این کار یعنی انتخاب کاغذ مناسب، آماده کردن دستگاه و استفاده درست از دکمه ها رعایت شود. در بخش های آتی برخی از نکات مهمی که سبب داشتن یک کپی خوب و باکیفیت می گردد را شرح خواهیم داد.

در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیر دستگاه کپی توشیبا گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

چگونه یک کپی خوب بگیریم؟

آموزش گرفتن کپی خوب

آماده سازی سند اصلی

آماده سازی سند و محل قرارگیری آن مراحل خاص خود را دارد که توجه به آن ها در گرفتن کپی خوب به شما کمک شایانی خواهد کرد. برای شروع توجه کنید که سند اصلی در موقعیت مناسب قرار گرفته باشد. حتی تمیز بودن همین سند اصلی نیز می‌تواند تأثیر شایانی در داشتن یک خروجی باکیفیت داشته باشد.

در صورتی که بالا بودن کیفیت کپی برای شما مهم بود توصیه می شود از سند اصلی یک پرینت بگیرید تا کپی نهایی شما کیفیت خوبی داشته باشد. سند اصلی را بررسی کنید و در صورت وجود هر گونه تاشدگی نسبت به رفع این تاشدگی اقدام کنید. علاوه بر این کار، از نبود نوار چسب، صفحات پاره و موارد این‌چنینی در سند اصلی مطمئن گردید.

تمیز کردن شیشه دستگاه کپی توشیبا

کثیفی شیشه دستگاه کپی نیز می تواند در کیفیت خروجی دستگاه تأثیر بگذارد. از همین رو، توصیه می شود هر از چندگاهی نسبت به تمیز کردن و سرویس این بخش از دستگاه اقدام نمایید.

برای این کار ابتدا ماشین را از برق دربیاورید و سپس مقادیر اندکی از شیشه پاک‌کن را بر روی یک پارچه بدون پرز و نرم بریزید و به آرامی شیشه را پاک کنید. بلافاصله شیشه را با یک دستمال خشک پاک نمایید. از اسپری مستقیم مایع بر روی شیشه دستگاه خودداری نمایید.

تمیز نگه داشتن دستگاه کپی توشیبا

مورد دیگری که در گرفتن کپی خوب به شما کمک خواهد کرد، تمیز نگه داشتن دستگاه کپی توشیبا در دراز مدت است. این کار علاوه بر دادن یک خروجی باکیفیت، در زمان صرفه جویی کرده و از بروز کپی های بی کیفیت و زائد خودداری می‌کند. در هنگام کار با دستگاه کپی از قرار دادن اثر انگشت به صورت مستقیم بر روی شیشه کپی خودداری کنید.

این کار مانع از انتقال روغن و کثیفی دست به ماشین می شود. بعلاوه دقت کنید که هیچگاه کاغذ یادداشت چسبناک را بر روی سند اصلی قرار ندهید. باقی مانده این کاغذ می تواند سبب جذب آلودگی توسط دستگاه گردد.

انتخاب کاغذ برای گرفتن کپی خوب

استفاده از کاغذ مناسب نیز تأثیر شایانی در گرفتن کپی خوب خواهد داشت. در انتخاب کاغذ برای دستگاه کپی توشیبا به وزن و جنس کاغذ توجه نمایید. استفاده از کاغذی با وزن استاندارد برای شما بسیار اقتصادی خواهد بود. توجه داشته باشید که استفاده از کاغذهایی با وزن متوسط تنها برای برخی از دستگاه های کپی و پرینترهای لیزری مناسب است.

چه این نوع کاغذها کمی سنگین هستند و برای کپی های دوطرفه مناسب اند. اما در ارتباط با کاغذهای سنگین بد نیست بدانید که این کاغذها به خاطر وزنشان ممکن است سرعت دستگاه را کند کنند یا باعث گیر کردن کاغذ در آن شوند. با این وجود کاغذهایی با وزن سنگین پرداخت نرمی دارند.

در انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه کپی توشیبا به این نکات نیز توجه نمایید:

  • یک آنکه از کارشناسان فروش و یا کارشناسان شرکت سازنده در ارتباط با کاغذ مناسب برای دستگاه کپی سوال نمایید.
  • دوم آنکه از کاغذی استفاده نمایید که روشنایی بالایی دارد. این کار کمک می‌کند تا کپی کنتراست بالایی داشته باشد و خواندن آن آسانتر گردد.
  • محدوده روشنایی بین 84 تا بیش از 100 خواهد بود. نکته سومی که می توان به آن اشاره کرد آن است که رنگ پاستیل سفید یا روشن در سند اصلی به شما کپی بهتری خواهد داد.
  • نکته دیگر آن که استفاده از کاغذ عاری از اسید نیز تأثیر شایانی در داشتن یک کپی خوب دارد.

آماده کردن دستگاه کپی توشیبا

برای گرفتن کپی خوب باید به روند آماده سازی دستگاه کپی توشیبا نیز توجه کرد. در این بخش به برخی از نکات مهم برای انجام این کار اشاره خواهیم کرد. برای شروع دکمه استارت را بزنید و اجازه دهید تا دستگاه گرم شود. در مدت زمانی که منتظر روشن شدن دستگاه کپی توشیبا هستید جای دکمه های متوقف کردن یا لغو را پیدا کنید.

این دکمه ها معمولاً قرمز رنگ هستند. بد نیست بدانید که برخی از دستگاه های کپی، حالت ذخیره قدرت (power saving mode) دارند. فعال سازی این حالت به دستگاه کپی کمک می کند تا در استفاده از انرژی هوشمندانه عمل کرده و آن را هدر ندهد. ورقه های کپی را آماده کنید و آن ها را در بالای هم بچینید. به آرامی کاغذها را در سینی قرار دهید.

استفاده از دستگاه کپی توشیبا

روش استفاده از دستگاه کپی توشیبا بستگی به مدل دستگاه شما دارد. همانگونه که می دانید برخی از دستگاه ها شیشه کپی و فیدر اتوماتیک سند دارند. در این مدل دستگاه ها، شیشه کپی اجازه کنترل برگه های کپی را به کاربر می دهد. در صورت نیاز به زوم کردن روی سند اصلی، کافی است اندازه های تصویر را روی اندازه مورد نظر قرار دهید.

این اندازه ها ابعاد هدف شما خواهند بود. توجه داشته باشید که ابعاد هدف نباید از اندازه کاغذ بزرگ تر باشند. عرض ابعاد هدف را روی عرض اندازه تصویر اصلی تقسیم کنید و به 100 ضرب نمایید. شما می توانید به جای عرض از ارتفاع نیز استفاده کنید. این عدد همان درصد بزرگنمایی است. شما می توانید این عدد را در منوی موجود در زیر گزینه enlargement یا zoom وارد کنید.

تنظیم کردن کنتراست دستگاه کپی توشیبا

تنظیم کردن کنتراست دستگاه کپی نیز تأثیر به سزایی در گرفتن کپی خوب دارد. تنظیم درست کنتراست تصویر کمک می‌کند تا تصویر و متن از بک گراند متمایز شود. این مسئله سبب افزایش کیفیت کپی نهایی می شود. انتخاب کنتراست در غالب دستگاه های کپی با استفاده از منوی موجود در دستگاه انجام می شود.

تنظیم تاریکی و روشنایی دستگاه کپی توشیبا

تنظیم تاریکی یا روشنایی دستگاه کپی توشیبا نیز در گرفتن کپی خوب به شما کمک خواهد کرد. برای انجام این کار احتمالاً مقیاسی روی صفحه نمایش یا پیکانی در کیبورد وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که کاغذ روزنامه، رنگی به سیاه و سفید یا تصاویر باید روشن تر شوند. برای کپی گرفتن از متون روشن، رنگ های روشن یا نقاشی با مداد نیز باید تنظیمات دستگاه کپی توشیبا تیره تر شود.

نحوه تنظیم رنگ دستگاهای کپی هم از مواردی است که ممکن است به شما کمک کند.

تست دستگاه کپی توشیبا

برای اطمینان از این مسئله که کپی نهایی، یک کپی باکیفیت خواهد بود یک نمونه را کپی بگیرید. در قسمت quantity، مقدار 1 را وارد کنید و نتیجه کار را بسنجید. اگر از فرایند کار راضی بودید می توانید اندازه برگه های موردنظرتان را وارد کنید. این موضوع زمانی اهمیت خواهد داشت که بخواهید قابلیت زوم یا کنتراست را برای اولین بار تست کنید.

در صورتی که کپی نهایی چنانکه باید و شاید خوب نبود مجدداً تنظیمات دستگاه کپی توشیبا را تغییر دهید. که انتظارش را داشتید تنظیمات را دوباره انجام دهید. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می توانید با کارشناسان ما در نمایندگی توشیبا تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. دیگر سرویس های مرتبط با محصولات توشیبا نیز با حضور در واحدهای تعمیرات توشیبا قابل دریافت است.

5/5(1 امتیاز)