جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نحوه تعمیر مادربرد لپ تاپ توشیبا

مادربرد در لپ تاپ ها قطعه ای است که سایر بخش های سخت افزاری مهم دستگاه روی آن قرار می گیرند. به این ترتیب اهمیت وجود این قطعه در برقراری ارتباط درست بخش های مختلف دستگاه است. تعمیر لپ تاپ توشیبا در صورت بروز مشکل در این قطعه باید به صورت کاملا دقیق و حرفه ای انجام شود.

تاکنون نام مادربرد لپ تاپ را شنیده اید؟ این قطعه یکی از اصلی ترین و مرکزی ترین قطعاتی است که در مدل های مختلف لپ تاپ وجود دارد. به نوعی می توان گفت، قلب یک دستگاه الکترونیکی نظیر لپ تاپ یا کامپیوتر، همین مادربرد است. مادربرد ها در لپ تاپ های برند توشیبا متناسب با مدل های مختلف لپ تاپ های این برند، طراحی و تولید شده اند.

زمانی که مادربرد در لپ تاپ ها دچار مشکل می شود، عملا کارایی کل دستگاه مختل می شود. دلیل آن هم به نقش و کارایی این قطعه در لپ تاپ ها مربوط می شود. در ادامه بیشتر در خصوص نقش مادربرد و خرابی و تعمیر مادربرد لپ تاپ توشیبا می پردازیم.

نحوه تعمیر مادربرد لپ تاپ توشیبا

مادربرد در لپ تاپ های مختلف چه نقشی دارد؟

پیش از بررسی نکات مربوط به تعمیر مادربرد لپ تاپ، بهتر است نقش آن را بررسی کنیم. مادربرد در لپ تاپ ها یک قطعه مرکزی است. درست مانند یک ستون که تمام بخش های مختلف و چارچوب یک ساختمان را در کنار هم قرار می دهد. نقش مادربرد در لپ تاپ در همین حد مهم و حیاتی است. در مرکز هر لپ تاپ، یک صفحه بزرگ الکترونیکی وجود دارد که قطعات سخت افزاری مختلفی روی آن قرار می گیرند.

این قطعات مهم سخت افزاری و الکتریکی شامل سی پی یو، مدار ها و آی سی های مختلف، هارد دیسک، رم، کارت گرافیک و سایر بخش های مهم یک لپ تاپ می شود. یکی از نقش های مادربرد، برقراری ارتباط و اتصال میان این قطعات است. با برقراری ارتباط درست بین قطعات سخت افزاری مختلف، عملکرد نرمال یک لپ تاپ به دست می آید. از طرف دیگر نیز مادربرد با ارتباطی که با منبع تغذیه دارد، جریان برق و انرژی مورد نیاز سایر قطعاتی که روی آن قرار گرفته اند را تامین می کند. تمام این موارد نقش مهم مادربرد در لپ تاپ را نشان می دهد. برای خدمات نمایندگی توشیبا با ما تماس بگیرید.

تعمیر فن لپ تاپ توشیبا خود را به ما بسپارید

نشانه های خرابی مادربرد لپ تاپ شامل چه مواردی می شود؟

مهم ترین نشانه هایی که بر اساس آن ها می توان متوجه شد که مادربرد خراب شده و نیاز به تعمیر کردن مادربرد وجود دارد، شامل اختلالاتی است که در عملکرد نرمال دستگاه مشاهده می شود. برای مثال در مهم ترین نشانه خرابی مادربرد، زمانی که لپ تاپ توشیبای مورد نظر را روشن می کنید، چراغ دستگاه روشن شده و حتی این طور به نظر می رسد که فن لپ تاپ نیز در حال کار است.

اما متاسفانه، نمایشگر کاملا سیاه است و هیچ تصویر و محتوایی را نشان نمی دهد. در بیشتر مواقع بعد از گذشت مدتی دیگر هارد دیسک نیز کار نمی کند. علاوه بر این نشانه ها، زمانی که کاربر نمی تواند روی سیستم مورد نظر ویندوز نصب کند، می توان متوجه شد که به احتمال زیاد مادربرد خراب شده و به تعمیر مادربرد لپ تاپ نیاز است. کندی دستگاه و مشکلاتی که در تصاویر نمایش داده شده در لپ تاپ مشاهده می شود نیز دیگر علائم رایج خرابی مادربرد است.

چه مواردی می تواند موجب بروز مشکل در مادربرد لپ تاپ شود؟

هر چیزی که یک نقص به ظاهر ساده و جزئی را در عملکرد مادربرد ایجاد کند، می تواند دلیل خرابی این قطعه باشد. نوسانات برقی و اختلالات ولتاژی در این قطعه به همراه خرابی و سوختن هر یک از جزئیات روی آن نظیر سوختن دیود ها، خازن ها و مقاومت های روی مادربرد می تواند دلیل خرابی آن محسوب شود. البته پارگی و سوختن آی سی های مرتبط با مادربرد، سیم ها و مدار های متصل به آن و مواردی از این دست نیز روی از کار افتادن مادربرد و نیاز به تعمیر مادربرد لپ تاپ بی تاثیر نیست.

تعمیر مادربرد لپ تاپ شامل چه خدماتی می شود؟

بعد از بررسی نشانه های خرابی مادربرد و دلایل بروز مشکل در این قطعه، تعمیر کردن مادربرد فرایند پیچیده ای است که متناسب با نوع آسیب وارد شده به این قطعه و میزان آن انجام می شود. تعمیرکار بعد از باز کردن دستگاه با ابزار های تخصصی که دارد، مادربرد را به دقت بررسی می کند. بعد از تست کردن تمام اجزا و اتصالات مادربرد، می تواند تشخیص دهد که چه بخشی دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر یا حتی تعویض دارد. برای نمونه ممکن است خازن ها یا دیود هایی که روی مادربرد قرار دارند و سوخته اند، نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند.

از طرفی نیز ممکن است سایر قطعات سخت افزاری روی این قطعه دچار مشکل شده باشد. برای نمونه در صورت خرابی سوکت های اتصال سی پی یو به مادربرد، در عملکرد این قطعه و کل سیستم مشکل ایجاد می شود. به این ترتیب فرایند های تعمیر مادربرد لپ تاپ، شامل راهکار های بسیار مختلفی می شود و این موضوع نیز متناسب با نوع آسیب و تشخیص تعمیرکار تعیین خواهد شد. در مواردی هم که مادربرد بنا به تشخیص تعمیرکار دستگاه غیرقابل تعمیر باشد، با تعویض آن با یک نمونه اصلی و متناسب با مدل دستگاه، مشکل ایجاد شده در لپ تاپ برطرف خواهد شد.

چرا تعمیر درست و اصولی مادربرد لپ تاپ اهمیت زیادی دارد؟

 به این ترتیب، با توجه به نقش مهمی که هر ماردبرد در لپ تاپ های مختلف دارد، می توان گفت که هر لپ تاپی، عملکرد نرمال و درست خود را مدیون سلامت و کارکرد درست مادربرد است. زمانی که مادربرد به هر دلیلی از کار بیفتد و دچار مشکل شود، تعمیر کردن مادربرد به صورت اصولی موجب حفظ سلامت سایر بخش های دستگاه می شود. این امر خصوصا به دلیل قرار گرفتن قطعات حساس دیگر روی مادربرد اهمیت بیشتری می یابد. در نتیجه باید تعمیر مادربرد را در مراکزی معتبر و دارای مهارت و تجربه بالا انجام داد تا از صحت کارکرد این قطعه مهم اطمینان حاصل کرد. مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز معتبر ارائه دهنده خدمات مختلف از جمله تعمیر هارد لپ تاپ توشیبا و تعمیر مادربرد است.

5/5(1 امتیاز)