جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

روش های رفع مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

گاهی اوقات در حین تماشای یک فیلم یا سریال در تلویزیون، تصویر دائما قطع و وصل می شود و این واقعا کلافه کننده است. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون جزو چالش ها و مشکلات رایج اکثر کاربران است و می تواند به دلایل مختلفی ربط داشته باشد. معمولا این مشکل نشان دهنده یک خرابی در تلویزیون است و به شما می گوید که باید به فکر عیب یابی و تعمیر تلویزیون خود باشید. البته همیشه اینطور نیست و گاهی هم با ساده ترین ترفندها این مشکل برطرف می شود.

به هر حال برای این که بتوان مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون را برطرف کرد لازم است ابتدا با دلایل بروز این مشکل آشنا شویم تا بر اساس این موارد برای بهترین شیوه رفع مشکل به وجود آمده در دستگاه تصمیم بگیریم. در این مقاله ابتدا بررسی می کنیم که چرا تصویر تلویزیون قطع و وصل می شود و در ادامه به بررسی روش هایی که برای رفع این مشکل می توان به آنها رجوع کرد می پردازیم.

قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

دلایل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

مشکل قطع و وصل شدن تصویر در تلویزیون ها دو حالت دارد. گاهی اوقات به همراه تصویر تلویزیون صدا نیز قطع می شود و در حالت دوم تلویزیون صدا دارد و فقط تصویر آن قطع شده است. در هر دوی این حالت ها دلایل مختلفی می تواند موجب قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون شود. در حالت اول مشکل هم می تواند سخت افزاری باشد و هم به دلیل مشکلات نرم افزاری تصویر تلویزیون دچار مشکل شده باشد. 

اما زمانی که ایراد تنها در نمایش تصویر است، مشخصا قطعات مربوط به تصویر در تلویزیون دچار مشکل شده و باید آنها را تعمیر کرد. از خرابی بک لایت گرفته تا پیکسل سوختگی، مشکلات پنل و ال سی دی تلویزیون، از کار افتادن پاور مشکلات برد و … همگی می توانند موجب بروز این مشکل شوند. یکی دیگر از دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون به هم خوردن تنظیمات آن است. اگر هم دستگاه را برای مدتی طولانی روشن نگه دارید، به دلیل داغ کردن تلویزیون نمایش تصویر آن مختل می شود.

چطور می توان مشکل تصویر تلویزیون را برطرف کرد؟

راه حلی که برای رفع مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون مناسب است کاملا بسته به این دارد که دلیل بروز مشکل چیست. بنابراین ابتدا با بررسی این که آیا مشکل تنها در تصویر است یا صدا نیز قطع است، می توان با چند ترفند مشکل را برطرف کرد. البته قطعا برای رفع مشکل باید بدانید که چرا تلویزیون تصویر ندارد و چه چیزی موجب بروز این مشکل شده است. در ادامه به بررسی چند راهکار در این زمینه می پردازیم.

خاموش کردن تلویزیون

ساده ترین گزینه خصوصا برای مواقعی که صدای تلویزیون مشکلی ندارد، استراحت دادن به تلویزیون است. گاهی طولانی روشن بودن تلویزیون و داغ شدن آن دلیل عدم نمایش تصویر یا قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون است. بنابراین کافی است کمی تلویزیون را خاموش کرده و اجازه دهید خنک شود و مجددا نمایش تصویر آن را بررسی کنید.

دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون

خاموش و روشن کردن تلویزیون

درست مانند هر دستگاه برقی دیگری ریستارت کردن تلویزیون می تواند برخی باگ های موقتی و خصوصا مشکلات نرم افزاری آن را برطرف کند. بنابراین زمانی که تصویر تلویزیون قطع و وصل می شود اما صدای آن مشکلی ندارد می توانید با خاموش و روشن کردن دستگاه، مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون را برطرف کنید. برای این منظور تلویزیون را خاموش کنید، آن را از برق بکشید و مجددا بعد از چند ثانیه آن را روشن کنید.

تعمیر و تعویض بک لایت

بعد از مشکلات نرم افزاری، خرابی بک لایت رایج ترین و مهمترین دلیل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون است. همانطور که می دانید بک لایت ها لامپ های ال ای دی یا ال سی دی هستند که در پشت پنل قرار دارند و نور مورد نیاز برای نمایش تصویر را تامین می کنند. مواردی مانند ضربه به تلویزیون، نوسانات برقی، گرمای زیاد دستگاه یا آب خوردگی تلویزیون می تواند موجب سوختن و خرابی بک لایت شود که نتیجه آن کم و زیاد شدن نور تصویر است. در این شرایط اگر مشخص شود که مشکل از بک لایت است، باید با تعویض یا تعمیر بک لایت تلویزیون توسط یک تعمیرکار مجرب مشکل به وجود آمده در دستگاه را برطرف کرد.

تعمیر و تعویض پنل و ال سی دی تلویزیون

بدترین حالتی که می تواند موجب قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون شود، مشکلات پنل و ال سی دی است. ممکن است پنل تلویزیون ضعیف شده باشد یا این که برخی از اتصالات و مدارهای آن قطع شده باشند و به همین دلیل هم تصاویر تلویزیون دائما قطع و وصل می شوند. خرابی پنل و ال سی دی تلویزیون می تواند به دلیل وارد شدن ضربه به تلویزیون، آب خوردگی دستگاه، نوسانات برقی و … اتفاق بیفتد و به همین دلیل هم عملکرد پنل و ال سی دی تلویزیون دچار مشکل شود. در این شرایط قطعا تنها کاری که می توان انجام داد مراجعه به یک مرکز تعمیرات تلویزیون است تا با کمک تکنسین های آن پنل عیب یابی، تعمیر و در نهایت تعویض شود.

کابل HDMI را تعویض کنید

در تلویزیون های جدید که از یک گیرنده دیجیتالی برای نمایش تصاویر استفاده می کنند، اتصال گیرنده به تلویزیون از طریق کابل HDMI انجام می شود. گاهی اوقات قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون به خرابی این کابل یا معیوب بوده پورت HDMI تلویزیون مربوط می شود. پارگی و فرسودگی کابل ها یا خرابی سوکت های آن از یک سو و شکستگی یا خراب شدن ورودی روی تلویزیون از سوی دیگر می تواند موجب اختلال در پخش تصاویر شود. در این حالت ممکن است هم در پخش صدا و هم در پخش تصاویر اختلال ایجاد شود. بنابراین بهتر است ببینید آیا با تعویض کابل باز هم مشکلی در نمایش تصویر تلویزیون وجود دارد یا خیر. در بسیاری از مواقع تنها با استفاده از یک کابل سالم HDMI می توان مشکل قطع شدن تصاویر تلویزیون را برطرف کرد.

چرا تلویزیون قطع و وصل می شود

تعمیر و تعویض مین برد

در نهایت ممکن است مجبور شوید برای رفع مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون مین برد آن را تعمیر یا تعویض کنید. مین برد به عنوان قطعه اصلی و مرکزی دستگاه، مستقیما با نمایش تصویر تلویزیون در ارتباط است و طبیعتا با خراب شدن این قطعه یا قطع شدن اتصالات و مدارهای آن در نمایش تصاویر مشکلاتی به وجود می آید. تعمیرات مین برد می تواند شامل گزینه های مختلفی شود، چرا که چندین قطعه مختلف با مین برد در ارتباط اند. همچنین در مواردی که مین برد می سوزد باید با تعویض آن مشکل تلویزیون را برطرف کرد.

تعمیر و تعویض برد پاور تلویزیون

برد پاور از دیگر قطعات اصلی و مهم در تلویزیون هاست که با نمایش تصاویر نیز در ارتباط است. این قطعه موظف است برق را بین بخش های مختلف تلویزیون پخش کند تا با تامین انرژی مورد نیاز هر قطعه، تصاویر روی صفحه نمایش داده شوند. بنابراین خرابی برد پاور هم می تواند عامل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون شود. گاهی اوقات برد پاور کلا خراب شده و گاهی نیز به دنبال ضعیف شدن این قطعه، در نمایش تصاویر مشکل به وجود می آید، چرا که انرژی لازم به خوبی تامین نمی شود. البته معمولا زمانی که برد پاور کلا از کار بیفتد تصاویر روی صفحه کاملا قطع می شود یا این که تصاویر تیره روی صفحه نمایش داده می شود. ایجاد نوسان در جریان برق ورودی به تلویزیون اصلی ترین دلیل خرابی این قطعه است.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید