جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

قطع شدن صدای تلویزیون

استفاده هر روزه از تلویزیون موجب شده است که بروز هر گونه ایراد در این دستگاه موجب درد سر شود و لازم باشد سریع آن را عیب یابی یا تعمیر کنید. یکی از مشکلاتی که می تواند به وجود آید، قطع شدن صدای تلویزیون است. در ادامه 6 دلیل قطع شدن صدای تلویزیون را بیان می کنیم و نیز راهکارهایی برای حل این مشکل می آوریم.

قطع شدن صدای تلویزیون

بررسی دلایل قطع شدن صدای تلویزیون

  • فعال بودن حالت سکوت

اولین موردی را که باید  هنگام مواجه شدن با قطع شدن صدای تلویزیون بررسی کنید، این است که آیا تلویزیون در حالت Mute یا بی صدا است یا خیر. بررسی این مورد را می توانید از طریق فشار دادن دکمه Mute انجام دهید. همچنین می توانید با استفاده از منوی تنظیمات و تست فعال بودن یا نبودن گزینه حالت بی صدا مشخص نمایید.

در اکثر تلویزیون ها با فشار دادن دکمه ریموت روی کنترل تلویزیون مشخص می شود که دستگاه روی حالت میوت یا سکوت است یا خیر. نماد دکمه میوت در بیشتر تلویزیون ها به صورت نماد میکروفون با خط تیره است. این دکمه در بیشتر موارد در بالای ریموت کنترل قرار گرفته است. اگر این مشکل به دلیل تنظیم ریموت باشد، با فشار دادن مجدد آن، این مشکل باید برطرف شود.

شما با استفاده از دکمه کم و زیاد کردن حجم صدا هم می توانید اطمینان پیدا کنید که صدای تلویزیون در حالت سکوت است یا نه.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون

  • تنظیمات نادرست صدای دستگاه تلویزیون

یکی دیگر از دلایل قطع شدن صدای تلویزیون ممکن است وجود اشتباه در تنظیمات صدای تلویزیون باشد. برای بررسی این مساله، مراحل زیر را تست کنید.

  • برای بررسی ابتدا وارد Setting یا تنظیمات شوید. در این منو گزینه هایی برای تنظیمات صوتی از جمله حجم صدا و نوع صدا وجود دارد.
  • اطمینان پیدا کنید که تنظیمات ام تی سی روی گزینه استریو است.
  • بررسی گیرنده دیجیتال تلویزیون

گاهی ممکن است قطع شدن صدای تلویزیون به دلیل ایرادی در دستگاه گیرنده دیجیتال باشد. برای بررسی گیرنده دیجیتال اتصال ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که انجام اتصالات به درستی انجام شده است.

  • وجود اتصال های جانبی به تلویزیون

خیلی وقت ها دلیل قطع شدن صدای تلویزیون این است که هدفون یا دیگر لوازم جانبی به تلویزیون متصل است. در صورت وجود این اتصالات، صدا از طریق هدفون پخش می شود و از طریق بلندگوهای تلویزیون صدایی پخش نخواهد شد. در این صورت اتصالات را بررسی کنید و اگر متوجه وجود چنین اتصالاتی شدید، آن را جدا کنید.

  • خراب بودن بلندگوهای داخلی

در صورت خرابی بلندگوهای تلویزیون، شما با قطع شدن صدای تلویزیون مواجه خواهید شد. دلیل های مختلفی می تواند موجب خراب شدن بلندگوهای تلویزیون شود. از جمله این دلیل ها ممکن است نوسان برق، ضربه خوردن، فرسوده شدن بلندگوها و خرابی قطعات داخلی باشد. برای بررسی بلندگوهای دستگاه، موارد زیر را بررسی نمایید.

برای این کار تلویزیون را به یک دستگاه پخش کننده صوتی متصل نمایید و بررسی کنید که آیا صدا پخش می شود یا نه. اگر با این دستگاه خارجی، صدا پخش شد، به معنی خرابی بلندگوهاست.

  • وجود ایراد در کابل های ورودی؛ قطع شدن صدای تلویزیون

کابل هایی در تلویزیون وجود دارند که برای انتقال سیگنال صوتی از دستگاه استفاده می شود. اگر این کابل ها قطع شده یا دچار هر گونه آسیبی شده باشند، صدایی از تلویزیون به گوش نمی رسد. این آسیب ها ممکن است شامل بریدگی، پارگی یا مشکل در اتصال ایجاد شده باشد.

برای بررسی این مشکل، کابل ها و قسمت اتصال را با دقت بررسی کنید. اگر مشکل در اتصال باشد، آن را دوباره وصل کنید. اگر هم متوجه وجود آسیب دیدگی شدید، برای رفع مشکل قطع شدن صدای تلویزیون، آن را تعویض نمایید.

  • وجود مشکل در مین برد تلویزیون

وظیفه مین برد، پردازش صدا و تصویر است. اگر مین برد یا برد اصلی خراب شود، ممکن است عملکردهای تلویزیون از جمله صدا دچار اختلال شوند. بنابراین، در صورت قطع شدن صدای تلویزیون، پس از انجام همه مراحل بالا، برد اصلی باید بررسی شود. بررسی این مورد را باید به کارشناس خبره تعمیر مین برد تلویزیون توشیبا واگذار کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید